Z przyjemnością chcielibyśmy zaproponować plenerowy spektakl Teatru Formy pod tytułem “Walka postu z karnawałem”. Polecany przez nas spektakl sięga odległych czasów, panowania księżnej Jadwigi (1186-1234 ) i księcia Henryka Brodatego. Jest zabawną syntezą scen z życia dworskiego, klasztornego i plebejskiego, a ukazana w nich Jadwiga (uznawana za życia za świętą), to bardzo ludzka, zwykła kobieta, w życiu której, obok cudów, dzieją się również zdarzenia prozaiczne, czasem komiczne, nie ujmując jej powagi i należnego majestatu. A oto główny wątek tej historii:

...Gdzieś w karczmie, poza murami miasta biesiadują i tańczą mieszczanie. Ich głośne śmiechy i zawołania docierają do pobliskiego klasztoru, zakłócając skupienie i wspólną modlitwę pobożnego mnicha i nie mniej pobożnej mniszki. O konflikcie tym głośno na dworze książęcym. Wezwanym przed majestat biesiadnikom grozi najsurowsza kara...

Idea walki postu z karnawałem rozwijana już od wczesnych wieków średnich, zachowuje świeżość po dzień dzisiejszy, budząc wiele emocji i refleksji. Spektakl grany jest z dużą dozą polotu i lekkością, okraszony wysmakowanym poczuciem humoru. A wszystko to rozgrywa się w światłach pochodni, w scenerii inspirowanej malarstwem Petera Brueghela, na tle średniowiecznej muzyki.

Spektakl “Walka postu z karnawałem” w reżyserii Józefa Markockiego grany był już wielokrotnie na festiwalach teatralnych i prezentowany na scenach plenerowych w kraju i za granicą, a przyjmowany zawsze entuzjastycznie przez publiczność.

Prawa Autorskie Stowarzyszenie Teatr Formy. Spektakl nie jest chroniony przez ZAIKS.